niedziela, 3 marca 2013

Liczebniki, czyli la matematica non è un'opinione.

Liczebniki w języku włoskim to dosyć prosta sprawa, tym bardziej, że większość Polaków już gdzieś słyszała przynajmniej pierwsze cztery, choć niestety wielu z nas na początku myli sobie due z duo..., ale wystarczy zwracać na to uwagę i błąd daje się szybko wykorzenić. :-)
Można to zrobić śpiewająco:

 


Pierwsza dziesiątka nie sprawia więc większych problemów, ale potem można trafić na kilka pułapek.
Przede wszystkim trzeba pamiętać, że od 17 zmienia się "kolejność" i cząstka pochodna od dieci (10) jest najpierw. Mamy więc undici, dodici, tredici, quattordici, quindici i sedici, ale: diciassette, diciotto i diciannove. W tych trzech ostatnich trzeba też pamiętać o podwajaniu odpowiednich spółgłosek.
Potem już jest prościej, bo łączymy kolejne dziesiątki z cyframi, które już dobrze znamy. W dwóch miejscach musimy pamiętać o wycięciu samogłoski - gdy liczba kończy się na uno lub otto, np. venti (20) i uno (1) to nie ventiuno, tylko ventuno. Tak samo 28 to ventotto, wycinamy więc końcowe i. I tak aż do setki mamy trentuno, trentotto, quarantuno ecc.
Ale uwaga! Setka jest na tyle mocną liczbą, że nie daje sobie uciąć końcowej samogłoski przed innymi samogłoskami, dlatego mamy centouno, centootto, centoundici, a nawet centoottanta.
Trzeba też uważać na trójkę na końcu, bo trzeba jej dopisać akcent, mimo że samodzielne tre piszemy bez akcentu. Więc ventitré, trentatré, centotré ecc.
Gdy docieramy do tysiąca, to musimy pamiętać, że 1000 to mille, ale już 2000 to duemila i w każdym kolejnym obowiązuje końcówka mila, więc obecnie mamy rok duemilatredici.
Liczebniki in italiano piszemy łącznie (0-999999), więc wychodzą nam czasem różne długaśne potworki, ale tak to właśnie ma wyglądać. ;-) Na przykład 123456 zapiszemy centoventitremilaquattrocentocinquantasei.
Miliony i wyższe liczebniki z racji swej wielkości okazują się dosyć egoistyczne i nie łączą się z mniejszymi liczbami. Mamy więc un milione duecentomilaquattrocentodue (1200402) oraz due milioni cinquecentoduemilacentoquattordici (2502114).

Uff... aż głowa boli od tych liczbowych informacji! Może dobrze będzie w takim razie fare quattro passi lub po prostu chiacchierare z przyjacielem a quattr'occhi?
Buona serata!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz