poniedziałek, 26 sierpnia 2013

Samochód jest kobietą.

Wielkim znawcą motoryzacji to ja nie jestem, nie zamierzam więc się tu wymądrzać*. Można mnie jednak uznać za amatorskiego miłośnika ładnych i dobrych samochodów. W języku włoskim samochód ma rodzaj żeński: la macchina lub l'automobile. Skracając drugie określenie, mówimy l'auto i choć końcówka -o wskazywałaby na rodzaj męski, to nie zmieniamy tu rodzaju. Samochód jakkolwiek określany jest więc po włosku kobietą.
Coś w tym jest, bo przecież wielu panów (wszyscy?) traktuje swój samochód jak drugą żonę (wg mojej przyjaciółki często nawet jako pierwszą).
Italia w dziedzinie motoryzacji jest królową, nie ma co się sprzeczać. Zamiłowanie Włochów do elegancji przekłada się na piękne kształty samochodów, motocykli i skuterów. Wszyscy kojarzymy znane marki: Ferrari, Fiat, Lamborghini, Alfa Romeo, Lancia, Maserati, Piaggio, Aprilia, Vespa.

fot.: http://pl.wikipedia.org/wiki/Fiat_500

O ile większość nazw nie sprawia kłopotów z wymową (wystarczy pamiętać, że Lancia czytamy przez "cz", a Piaggio przez "dż"), o tyle problem jest zwykle z marką Lamborghini, której nazwę powinniśmy czytać przez twarde "g", a Polacy uparcie czytają przez "dż"... Moim kursantom powinna się w tym momencie zapalić lampka, a w głowie pewnie słyszą mój głos powtarzający do upadłego: "ch" zawsze czytamy jak "k", a "gh" jak "g"! :-)

Zapamiętane? To w nagrodę zapraszam na przejażdżkę Lamborghini po Rzymie.I jeszcze zaproszenie – prawdziwa gratka dla miłośników włoskiej motoryzacji w Polsce:
https://www.facebook.com/events/1374977732729061/

Wszystkie szczegóły i informacje o imprezie ukazują się na bieżąco na stronie zlotu: klik

A na deser jedna z najnowszych reklam Fiata, przepełniona włoskością: klik* Zainteresowanych odsyłam do ciekawego artykułu na temat: http://wlochy.praktycznyprzewodnik.eu/turystyka/wloskie-marki-samochodow/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz